VČELÍ MED je jeden z nejvzácnějších darů co nám příroda dala. Včelami sesbíraný nektar rostlin přinesený do úlu je obohacen o nenahraditelné enzymy včel a za neustálé péče včel dozrává v buňkách plástu v med. Med obsahuje spoustu pro člověka nepostradatelných vitamínů, minerálních látek, bílkovin, aromatických látek, éterických olejů a jednoduchých i složitých cukrů. Je dobře stravitelný, prospívá dětem, sportovcům, dospělým a starším lidem – nemocným i zdravým. Je využíván v lidovém lékařství pro své účinky, které zvyšují přirozenou obranyschopnost organizmu, působí antibioticky a protizánětlivě. Med zlepšuje trávení a detoxikuje organizmus, pozitivně ovlivňuje krevní oběh, posiluje srdce, je zdrojem okamžité energie a zvyšuje výkonnost, urychluje hojení ran a popálenin, zlepšuje a prohlubuje spánek, pomáhá léčit virová onemocnění. V kosmetice se používá k výrobě krémů vyživujících pleť, medových koupelí a masážních přípravků. V kulinářství je nedílnou součástí grilovacích marinád, používá se také jako příchuť do jogurtů, tvarohů, ovocných salátů a pyré pro děti. Pro někoho je med jediné a univerzální sladidlo nejen do čaje a kávy.
VČELÍ MED PASTOVÝ je perleťové barvy a sametově jemné chuti. Med je upraven pouze mechanickým mícháním do krémovité konzistence, která se již nemění, a med již dále nekrystalizuje. Snadno se tedy roztírá, ale zároveň nestéká, proto je vhodný zvláště pro děti. Nejvíce chutná namazaný na krajíci chleba s máslem nebo když z něj za pomoci několika lžic kakaa připravíme domácí medovou nutelu.
VČELÍ MED LESNÍ je tmavé barvy a pro své kořeněné aroma, lahodnou a harmonickou chuť je označován za krále všech medů. Je odrazem zlatohorské přírody, která je z nemalé části pokryta právě lesními porosty. Včely tak sbírají nektar zejména na květech maliníku, ostružin, vrbovky, starčeku, na stromech smrků a jedlí v podobě medové rosy. Lesní med pomáhá hlavně při chronických potížích s dýcháním a díky vysokému obsahu biologicky aktivního železa posiluje srdce a nervový systém.
MEDOVINA se rovněž vyrábí z medu. Pravá medovina vzniká fermentací jen a pouze medového roztoku, který za dobu nejméně jednoho roku uzraje v tento lahodný staročeský nápoj. Výslednou chuť přírodní medoviny významně ovlivňuje druh a kvalita medu použitého při výrobě. Její lahodná chuť v létě s kostkou ledu a plátkem citronu osvěží, naopak v zimě ohřátá na 55°C příjemně zahřeje.
KRYSTALIZACE VČELÍHO MEDU je přirozená vlastnost všech kvalitních medů, jen doba krystalizace je u každého druhu jiná v závislosti na složení cukrů v tom kterém druhu medu. Do původního tekutého stavu lze zkrystalizovaný med uvést opatrným zahříváním ve vodní lázni do 45°C, nad tuto hranici přichází med o některé cenné látky v něm obsažené.